Założenie firmy w Niemczech to temat, którym interesuje się coraz większa liczba Polaków. Nie ulega wątpliwości, że sprawą ta cieszy się aż tak dużą popularnością z tego względu, iż biznes ten naprawdę się opłaca i jest wielkim źródłem dochodów. Jednak niewielu z nas wie, jak założyć taką działalność, firmę, czy przedsiębiorstwo u naszych zachodnich sąsiadów. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i dogłębnie go przeanalizować, w celu pozyskania jak największej liczby cenny informacji dotyczących tej właśnie kwestii.
Gdzie i jak założyć firmę w Niemczech
Jest kilka rzeczy, o których zdecydowanie warto wiedzieć przy zakładaniu firmy w Niemczech. Przykładowo pierwszym krokiem, który należy wykonać jest pójście do urzędu do spraw gospodarki, który jest zlokalizowany najczęściej w urzędzie danego miasta lub też jego ratuszu. To, gdzie takie miejsce się znajduje bez problemu możemy znaleźć chociażby w internecie. Następnie, kiedy już dotrzemy do urzędu należy wypełnić odpowiedni formularz. Najczęściej udzielana jest nam pomoc ze strony urzędników i to oni wypytują nas o wszystkie najistotniejsze informacje i jednocześnie wprowadzają je do systemu. Jesteśmy pytani o kwestie takie, jak imię, nazwisko, adres, data urodzenia, ale także o wszystkie informacje dotyczące naszej działalności tzn. czym chcemy się zajmować, w jakiej branży będziemy działać itp. Ostatnim już krokiem jest zapłacenie tzw. opłaty meldunkowej. Koszt, który jesteśmy zmuszeni ponieść wynosi od 20 do 30 euro w zależności od konkretnej miejscowości, w której rejestrujemy naszą działalność. Warto wspomnieć, iż opłatę tą możemy uiścić na miejscu lub też np. dokonać przelewu na rachunek bankowy urzędu, który zostanie nam wcześniej podany, jeśli o niego poprosimy.
Odpowiednie dokumenty
Warto również wspomnieć, iż przy załatwianiu takiej sprawy w urzędzie miasta, jak właśnie ta powyższa należy mieć ze sobą dowód tożsamości i trzeba go oczywiście okazać. Bez tego dokumentu niestety nie zostaniemy z pewnością obsłużeni – podobnie, jest również w naszym kraju.
Podsumowując, jak widać zarejestrowanie naszej działalności w Niemczech wcale nie należy do najtrudniejszych zadań. Warto jednak wiedzieć coś na ten temat i być w pełni zorientowanym w tym temacie. Całe załatwienie tej sprawy nie zajmuje dużo czasu i jest dosyć przyjemne. Jeśli myślimy o założeniu własnej działalności za naszą zachodnią granicą, to zdecydowanie warto to zrobić. Nic przecież nie tracimy, a możemy tylko i wyłącznie zyskać i to czasami naprawdę wiele!