Biuro w biurowcu czy w kamienicy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Decydując się na wynajem biur, trzeba określić przede wszystkim lokalizację obiektu. Siedziba firmy ma ogromne znaczenie, podobnie jak oferowany standard, który wpływa między innymi na prestiż. Biuro może być w klimatycznej kamienicy lub w nowoczesnym biurowcu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które powinno się rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.  

Czy warto wybrać biuro w kamienicy?

Szukając lokalu, który posłuży jako firmowe biuro, można bardzo często natrafić na oferty dotyczące kamienicy. Niektórym osobom kojarzy się to z podniszczonym budynkiem o niskich walorach estetycznych, ale można bezproblemowo trafić na obiekt poddany renowacji, który odzyskał utracone piękno. Stare budownictwo ma swój specyficzny charakter, a wyrestaurowany budynek jest niezwykle klimatyczny. Kamienice z historią mają niepowtarzalny klimat, a ich wynajęcie wiąże się z relatywnie niskimi kosztami. W przypadku małych i średnich firm takie rozwiązanie będzie świetnym wyborem, szczególnie przy ograniczonym budżecie. Można liczyć na niską kaucję, formalności ograniczone do minimum i często też na wynajęcie na czas nieokreślony. W wielu przypadkach nie trzeba martwić się o wypowiedzenie umowy najmu bez narażania się na straty finansowe. Na korzyść wynajmowania biura w starej kamienicy przemawia dogodna lokalizacja, znajdują się one zwykle w centrum miasta. Atrakcyjne położenie i łatwy dojazd to jedne z kluczowych zalet. Problem może pojawić się jednak ze znalezieniem miejsca parkingowego. W większości przypadków są one zarezerwowane dla mieszkańców budynku lub po prostu ich nie ma, co niestety stanowi problem. Kolejnym problemem w przypadku starego budownictwa jest zwykle brak klimatyzacji, co staje się uciążliwe latem. Nie można też liczyć na zmienienie układu pomieszczeń, czyli dopasowanie wnętrz do swoich potrzeb i preferencji. Do minusów zaliczyć można również brak ochrony i osoby sprawującej nadzór nad budynkiem. Trzeba też mieć na uwadze problemy z przeprowadzeniem remontu i niskim standardem lokalu.

Jeśli nie kamienica, to może nowoczesne biuro w wieżowcu?

Wielu przedsiębiorców w ogóle nie rozważa możliwości wynajmowania biura w starej kamienicy, interesuje ich wyłącznie lokal w nowoczesnym budynku. Siedziba firmy w wieżowcu wiąże się oczywiście z wieloma zaletami, a jedną z nich będzie możliwość zaaranżowania przestrzeni zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Pierwszy najemca ma nierzadko możliwość zdecydowania nie tylko o wyposażeniu wnętrza i wystroju, ale też o rozmieszczeniu pomieszczeń i ich metrażu. Decyzje podejmowane są jeszcze na etapie projektowania, dzięki czemu realizacja inwestycji jest w dużym stopniu kontrolowana przez przyszłego najemcę. Zaletą biura w nowoczesnym wieżowcu jest możliwości zawarcia bezpiecznej umowy, bez martwienia się o jej niespodziewane wypowiedzenie. Jeżeli inwestor zdecyduje się na długoterminowy okres najmu, to może liczyć na wynegocjowanie atrakcyjnych warunków, łącznie z dodatkowymi udogodnieniami. Za wybraniem tego rozwiązania przemawia całodobowa ochrona i monitoring, recepcja, serwis i sprzątanie w cenie, sale konferencyjne, sprzęt audio, dobra akustyka. Minusem biura w nowoczesnym wieżowcu będą wysokie koszty – czynsz, kaucja, koszty eksploatacyjne i opłata parkingowa oraz konieczność zawarcia umowy na kilka lat i kary finansowe za jej zerwanie.

Redakcja businessandlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.