Branża bukmacherska – twoje nowe miejsce pracy?

Rynek pracy w Polsce przeżywa w ostatnich lat mocną reorientację. Pojawia się sporo zupełnie nowych stanowisk, inne zanikają, a kolejne mocno zmieniają swoją dotychczasową formę. Jedną z branż, które rozwijają się bardzo szybko jest ta związana ze sportem. Rośnie liczba specjalistów związanych z różnymi dyscyplinami i to nie tylko samych sportowców, ale i trenerów, wyspecjalizowanych lekarzy czy wszelkiego rodzaju fachowców od analizy. Jedną z gałęzi branży sportowej jest poniekąd ta związana z zakładami bukmacherskimi online. Co warto o niej wiedzieć? Garść informacji poniżej.

Praca inna niż wszystkie…

Jak w każdej branży, także i w bukmacherce istnieje kilka stanowisk, które niewiele różnią się od swoich odpowiedników w innych firmach, które zajmują się bardziej standardowymi gałęziami gospodarki. Są też takie, których próżno szukać gdzie indziej.

Przykładem takiego stanowiska, które wiąże się ściśle z zakładami jest oddsmaker lub odds compiler. Taka osoba ma za zadanie przygotowywanie kursów pod konkretne wydarzenia. Kandydat do tego typu pracy powinien przede wszystkim odznaczać się specjalistyczną wiedzą w zakresie przynajmniej jednej dyscypliny sportowej, a najlepiej kilku. Poza tym, niezbędne są umiejętności myślenia analitycznego, wiedzą z zakresu statystyki i teorii prawdopodobieństwa. Rzecz jasna, same wyliczenia kursów przygotowywane są przez programy komputerowe, ale sztuczna inteligencja nie jest w stanie przygotowywać ofert i ich kontrolować. Tutaj niezbędny jest pierwiastek ludzki.

Specjaliści od zarządzania ryzykiem również są wysoko cenieni w branży. Ich praca polega na kontroli ryzyka oraz walki z oszustami. Zwykle zajmują się analizowaniem aktywności graczy poprzez monitorowanie zakładów, które obstawiają. Wyłapując niedozwolone praktyki mogą np. ustalać limity nie tylko dla graczy, ale i ograniczać stawki na poszczególne zdarzenia.

…ale nie zawsze

Są też takie stanowiska, które spotkamy w zasadzie w każdym biurze. Ot choćby stanowisko w obsłudze klienta. Osoby zatrudnione w takim charakterze są szczególnie ważne w tej branży – odpowiadają bowiem za kontakt z klientem, nierzadko dość łagodnie mówiąc, zdenerwowanym. Pomagają zatem rozwiązywać ewentualne spory oraz wyjaśniać wszelkie niejasności. To czego się od nich wymaga to przede wszystkim dobrej znajomości regulaminu bukmachera, przepisów oraz posiadanie szeroko pojętych umiejętności miękkich w kontakcie z drugim człowiekiem.

Ważnie są również specjaliści zajmujący się marketingiem. To od nich zależy bowiem powodzenie wszelkich kampanii, które zakłady prowadzą bardzo często w związku z różnymi ważnymi wydarzeniami w sporcie jak start sezonu klubowego w piłce nożnej lub w Formule 1. Oprócz tego przygotowują oni specjalne tutoriale dla obstawiających (np. poradnik jak typować F1), aby ułatwić takim graczom wejście w daną dyscyplinę

Nie byłoby tego wszystkiego bez działów IT. Co prawda same aplikacje i strony zwykle pisane są przez firmy zewnętrzne, ale zatrudnieni przez buków specjaliści odpowiadają za sprawne ich działanie. Jakikolwiek problem musi zostać jak najszybciej naprawiony – inaczej firmę czeka przestój, co oznacza spore straty finansowe.

Czy warto?

Wydaje się, że branża bukmacherska przeżywa aktualnie pewien rozkwit. Ofert pracy jest całkiem sporo, zwłaszcza jeśli chodzi o Customer Service. To tam najłatwiej zacząć, bo zwykle nie jest wymagane doświadczeni w pracy w bukmacherce. Podobnie jest z marketingiem. Te dwa stanowiska stanowią dobrą bazę do rozpoczęcia swojej przygody w branży i perspektywiczną odskocznię w kierunku innych ciekawych zajęć.

Redakcja businessandlife.pl