Co jest wymagane w pracy jako opiekun klienta?

Współcześnie możemy spotkać się z wieloma stanowiskami, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Jednym z nich może być opiekun klienta. Może wydawać się, że jest to wręcz identyczna posada jak obsługa klienta, jednak tak nie jest. Na czym polega to stanowisko? Czy możesz zostać opiekunem klienta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Kim jest opiekun klienta?

Opiekun klienta to stosunkowo nowe stanowisko na rynku pracy. Jednakże jest to bardzo podobna praca do obsługi klienta, gdyż jego działania prowadzą do budowania relacji z odwiedzającymi dane miejsce. Jest to bardzo ważna osoba w procesie sprzedaży. Pracownik musi być elastyczny i dostosować się odpowiednio do potrzeb klienta. Osoba ta powinna być pewna siebie oraz pewna swoich słów. W takim wypadku bez problemu pracownik poradzi sobie nawet z najbardziej niewspółpracującym klientem. Opiekun pracy to także praca, gdzie występuje wiele zobowiązań wobec pracodawcy. Obowiązkami, które spoczywają na osobie na tym stanowisku to między innymi:

  • kompleksowa obsługa klienta w zakresie sprzedaży, w tym również ewentualne wystawianie umów i prowadzenie odpowiedniej dokumentacji
  • pomoc klientom przy doborze odpowiednich towarów czy też usług do potrzeb kupującego
  • rozwiązywanie ewentualnych problemów czy też konfliktów
  • dobra prezencja i budowanie pozytywnych relacji klientów z firmą

W wielu miejscach pracy poza omówionymi obowiązkami istnieje wiele innych zobowiązań. Warto przeglądać oferty pracy i przeczytać, jakie obowiązki występują w danej firmie. Może być ich więcej, jednakże w takim wypadku pensja pracownika będzie relatywnie większa.

Co należy zrobić, aby zostać opiekunem klienta?

Aby zostać opiekunem klienta nie potrzebne jest nam specjalne wykształcanie. Opiekun klienta to praca, w której częstym warunkiem zatrudnienia jest wcześniejsze doświadczenie. Powiązanym z nim stanowiskiem jest obsługa klienta, więc jeżeli znasz już to miejsce pracy od podszewki, to z pewnością będzie to dla ciebie bardzo dobre miejsce. Jeżeli nie masz wykształcenia, ale masz duże doświadczenie w sprzedaży, to z pewnością nie masz się czego obawiać. W dzisiejszych czasach nasze umiejętności nabyte na poprzednich stanowiskach są o wiele bardziej wartościowe i doceniane niż samo wykształcenie.

Dodatkowo osoba na stanowisku opiekun klienta powinna cechować się nienaganną kulturą osobistą, aby klienci w pozytywny sposób kojarzyli miejsce sprzedaży. Z pewnością atutem będzie biegła znajomość języka angielskiego, który przyda się w szczególności podczas rozmowy z obcokrajowcami. Równie ważne mogą być umiejętności korzystania z komputera oraz programów z pakietu Microsoft Office. Wiele innych zdolności również może być przydatnych. Przede wszystkim jednak ważne jest, aby interesować się lub też znać branżę, w której planujemy pracować. Nie sprzedamy nikomu produktu, o którym nic nie będziemy wiedzieć. Gdzie znaleźć pracę na stanowisku opiekun klienta? Przez internet! Znajdziesz je tutaj: https://www.gowork.pl/praca/opiekun-klienta;st/warszawa;l. Często tego typu stanowiska pracy oferowane są w bankach, ale również w firmach typu call center i dużych przedsiębiorstwach. Jeżeli szukasz miejsca pracy na stanowisku opiekun klienta, z pewnością go znajdziesz.

Jak znaleźć pracę?

Pracę możemy znaleźć na wiele sposobów. Pierwszym z nich i zdecydowanie najprostszym i najskuteczniejszym jest poszukiwanie pracy za pomocą stron i portali, które publikują oferty zatrudnienia. W zaledwie kilka minut możemy znaleźć interesujące nas ogłoszenia i złożyć CV. Praktycznie jednym kliknięciem możemy zgłosić swoją kandydaturę do kilku miejsc, jednocześnie zwiększając swoje szanse na znalezienie posady. Drugim sposobem może być także wizyta w miejscach, w których chcielibyśmy pracować. Jest to jednak dosyć czasochłonne i nieefektywne. W przeciwieństwie do stron internetowych, nie mamy pewności czy dostaniemy pracę, ponieważ nie wiemy, czy w tych miejscach prowadzona jest aktualnie rekrutacja na interesujące nas stanowisko. Warto także porozmawiać ze znajomymi i poinformować ich o tym, że szukamy pracy. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy to kandydat polecany jest przez swojego znajomego, który pracuje już w branży. Aby podwyższyć swoją prezencję, zamieszczając w ogłoszeniach odpowiednie CV oraz list motywacyjny. Życiorys powinien być prosty i nie zawierać niepotrzebnych pozycji. Warto również dodać wraz z CV list motywacyjny. Również dobrym pomysłem jest stworzenie swojego profilu w aplikacji LinkedIn. Pomaga on znaleźć nas naszym przyszłym pracodawcom. Jednakże to wszystko na nic, jeśli będziemy się szybko poddawali. Przede wszystkim należy myśleć pozytywnie. Nie powinniśmy załamywać się od razu po jednej nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej. Starajmy się być dobrej myśli, gdyż na stronach internetowych jest wiele ogłoszeń, na które możemy zgłosić swoją kandydaturę.

Redakcja businessandlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.