Co z biznesem e-commerce? Wpływ Polskiego Ładu

Początek 2022 roku to prawdziwa rewolucja w świecie podatków. Wszystko dzięki rządowemu programowi Polski Ład, który w teorii każdemu z nas ma przynieść dodatkowe zyski i bezpieczeństwo. Czym jest w praktyce? Jak wpłynie na branże e-commerce? Sprawdź i przygotuj się już teraz!

Polski Ład – składka zdrowotna i zmiany w różnych formach opodatkowania

Od stycznia 2022 roku mają zacząć obowiązywać zasady tzw. Polskiego Ładu. Zmiany dotyczyć będą każdego z nas, ale przede wszystkim przedsiębiorców.

Branża e-commerce powinna przygotować się na obniżenie stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla programistów i specjalistów IT – z 15 do 12%. Jednocześnie najem indywidualny możliwy będzie jedynie w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Co to oznacza? Przede wszystkim konieczność zapłaty podatku z tytułu przychodów uzyskanych z najmu. Dodatkowe opodatkowanie ryczałtowe pojawi się także w przypadku dochodów zagranicznych. Będzie to stały zryczałtowany podatek, ale jedynie dla osób, które przeniosą działalność do Polski.

Zmiany rozliczenia w podatku liniowym dotyczyć będą przede wszystkim składki zdrowotnej. W ramach Polskiego Ładu przestanie ona być stałą kwotą, a będzie wynosić 4,9% od dochodu. Nie będzie również możliwe odliczenie jej od podatku. Jednocześnie, tak zwani liniowcy nie skorzystają z wyższej kwoty wolnej od podatku (dotyczy ona tylko podatników rozliczających się na zasadach ogólnych), co spowoduje, że dla wielu przedsiębiorców ta forma rozliczenia stanie się po prostu nieopłacalna.

Polski Ład – inne istotne zmiany

Ulgi dla klasy średniej, wyższa kwota wolna od podatku czy wyższe progi podatkowe – to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają nas od 2022 roku. Pojawią się również bardziej nietypowe przepisy, których większość z nas mogłaby początkowo nie zauważyć. Są to m.in.:

  • brak możliwości wspólnego rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem. W zamian rząd oferuje dodatkową ulgę,
  • znacznie wyższa kwota wolna od podatku dla każdego z rodziców w rodzinach z przynajmniej 4 dzieci,
  • spółki ze stażem dłuższym niż 3 lata zapłacą tzw. podatek minimalny, nawet jeżeli wykazywać będą stratę,
  • przedstawiciel klasy średniej będzie musiał opłacić przelewem transakcje wyższe niż 20 tys. zł,
  • nielegalne zatrudnienie obciąży wyłącznie pracodawcę. Będzie on musiał np. sfinansować składki ZUS za każdą wypłatę „w kopercie”.

Polski Ład – kalkulator dla przedsiębiorców

Na pierwszy rzut oka takie nowości mogą wzbudzać głównie mętlik w głowie. Nic dziwnego – zmiany są daleko idące i tak naprawdę każdy przedsiębiorca indywidualnie powinien zastanowić się nad opłacalnością dotychczasowej formy rozliczenia podatkowego. Kluczowe pytanie dotyczy tego, jak Polski Ład zmieni wysokość podatków dla Twojej firmy. Warto sprawdzić to na konkretnych przykładach.

Nasz Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład może Ci to ułatwić! Wystarczy, że wpiszesz prognozowane przychody i koszty Twojej firmy – np. na podstawie danych z ubiegłego roku – a system podpowie, co będzie dla Ciebie najlepszą formą opodatkowania na 2022 rok. Może się okazać, że przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę kapitałową przyniesie najwięcej korzyści. Po więcej informacji oraz kalkulator zapraszamy na taxology.co/pl.

Redakcja businessandlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *