Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Podatki… – jakie, gdy prowadzisz sklep internetowy?

24 września 2020


Prowadzenie sklepu internetowego to, pomimo rosnącej konkurencji, wciąż świetny pomysł na start w pełnym ekscytujących wyzwań świecie biznesu. Początkujący przedsiębiorcy giną w dżungli przepisów, wymagań dla prowadzących działalność gospodarczą, przelewów do ZUS-u i… reguł rządzących opodatkowaniem naszych dochodów.

Sklep internetowy – czym się różni od innych przedsiębiorstw?

Każdy, komu marzy się własny sklep internetowy, niezależnie w jaki sposób postanowił zweryfikować czy jego pomysł to strzał w dziesiątkę, musi się wysilić i założyć własną działalność gospodarczą. A to wymaga wyboru formy opodatkowania. Jest to o tyle trudne, że do wyboru mamy kilka opcji. Każda oczywiście ma swoje plusy i minusy, a kluczem do podjęcia najbardziej opłacalnej dla nas decyzji jest zrozumienie kilku czynników.
Natomiast sam pomysł na sklep internetowy jest o tyle specyficzny, że Internet umożliwia nam działanie na całym świecie. Czy sprzedaż do innych krajów Unii Europejskiej albo nawet poza Unię jest dla nas opłacalna to już kwestia naszego osądu i przyjętego modelu biznesu. Ponadto możemy działać w formie dropshippingu. Jest to model działania dostępny dla przedsiębiorców działających w sieci, który polega na tym, że fizyczny przepływ towaru odbywa się poza sprzedawcą. Ta pozornie sprzeczna logicznie informacja w praktyce oznacza, że rola sklepu internetowego sprowadza się do zbierania zamówień od zainteresowanych klientów, a następnie dostarczenie ich do hurtowni, która zrealizuje wysyłkę. Ogromną zaletą tego modelu prowadzenia internetowego biznesu jest zerowa konieczność posiadania magazynów oraz realizacji przesyłek, co przecież zajmuje ogromną ilość zasobów.
Natomiast trzeba pamiętać, że jak wynika z wielu interpretacji sądów, ta forma prowadzenia działalności uniemożliwia korzystanie z ryczałtu.

Sklep internetowy podatki

Formy opodatkowania dostępne dla przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe to:
1. Ryczałt – jest to forma uproszczona. Wystarczy prowadzić ewidencję przychodów, natomiast zbędna jest Księga Przychodów i Rozchodów. Zaliczkę na podatek odprowadza się w cyklu miesięcznym, a raz w roku jesteśmy zobligowani do złożenia zeznania rocznego na formularzu PIT-28. Istnieje pięć stawek, a dobrą wiadomością jest to, że najniższa wynosząca 3% dotyczy właśnie sklepów internetowych. Zalety tej formy opodatkowania to niski podatek i proste rozliczenie. Wadą jest brak możliwości rozliczania kosztów prowadzenia działalności, co bez wchodzenia w zbędne szczegóły, znaczy, że sklep, który zatrudnia pracowników lub jest zmuszony ponosić duże wydatki na zakup towarów, nie powinien korzystać z tej formy, gdyż jest po prostu nieopłacalna.
2. Skala podatkowa – w tym przypadku istnieją dwie stawki podatkowe. 18% dla dochodów nieprzewyższających kwoty 85 528 PLN. Każda złotówka zarobiona powyżej tej kwoty podlega stawce 32%. Zaletą jest możliwość rozliczenia kosztów prowadzenia działalności, a także możliwość korzystania z ulg podatkowych oraz rozliczanie się wspólnie z małżonkiem lub małżonką. W przypadku osób wychowujących samotnie dziecko również podlega się pod ogólne przepisy podatkowe przewidziane dla tej grupy osób. Zaliczki odprowadza się miesięcznie lub kwartalnie, a raz w roku należy złożyć we właściwym US zeznanie PIT-36.
3. Podatek liniowy – jest to rozwiązanie dla osób osiągających duże dochody, gdyż niezależnie od ich wysokości obowiązuje jedna stawka na poziomie 19%. Podobnie jak w przypadku skali podatkowej zaliczki odprowadza się miesięcznie lub kwartalnie. Natomiast raz w roku należy złożyć we właściwym US zeznanie na druku PIT-36L.
Ta forma opodatkowania nie pozwala na rozliczanie się wspólnie z małżonkiem ani na zasadach przewidzianych dla osób borykających się z trudem samotnego wychowywania dzieci.
Uzbrojeni w tę wiedzę, możemy przeanalizować nasz biznes i podjąć decyzję, która pozwoli nam zarabiać więcej pieniędzy.

Redakcja businessandlife.pl

Redakcja BusinessAndLife.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wyjść z wypalenia zawodowego

Jak wyjść z wypalenia zawodowego?

11 października 2024

Odroczona płatność dla B2B
Czym jest wirtualne biuro

Jesteś zainteresowany reklamą?