Praca przed komputerem – jak radzić sobie z zagrożeniami zdrowotnymi?

Praca przed komputerem jest łatwa i nieobciążająca tylko pozornie. Nie trzeba pracować fizycznie, by odczuwać negatywne skutki swojego zajęcia. Siedzenie w jednej pozycji, przez wiele godzin, pięć dni w tygodniu, negatywnie odbije się na zdrowiu. Jak poradzić sobie z zagrożeniami zdrowotnymi przy pracy przed komputerem? O czym należy pamiętać, kiedy przygotowujemy swoje stanowisko pracy?

Ból oczu

Patrzenie na ekran, czyli na jeden punkt, przez wiele godzin sprawia, że oczy bolą – mogą nawet łzawić. Dlatego gdy tylko możemy zrobić sobie małą przerwę, skorzystajmy z tego przywileju. Dobrze byłoby popatrzeć w okno, pomrugać powiekami czy nawet przejść się na krótki spacer. Przerwa w postaci przeglądania rozrywkowych portali na ekranie smartfona to nie jest zatem najlepszy pomysł!

Ból kręgosłupa

Źle dobrany fotel i zła postura mogą przyczynić się do problemów z kręgosłupem. Siedzimy przecież kilka godzin w takiej samej pozycji. Pamiętać należy więc o tym, by siedzieć prosto i nie garbić się – to podstawa. Na początku trzeba sobie zdać sprawę ze swojego problemu z garbieniem się, a później można próbować z nim walczyć – przyłapując się na tym, że siedzimy w nieprawidłowy sposób i korygując swoją postawę.

Fotel powinien być miękki, wygodny i mieć podłokietniki oraz podnóżek, dla naszego komfortu. Jeśli pracujemy z domu, również warto w to zainwestować. Istotne jest też ustawienie monitora, bo jeśli będzie za wysoko, będziemy nieustannie zadzierać głowę. Warto więc dostosować sobie położenie urządzenia, by nie odczuwać dyskomfortu.

Stawy

Siedzenie przez bite osiem godzin nie jest też dobre dla stawów. Warto jest więc trochę się przejść – i to jak najczęściej! Do toalety, po kawę, gdy mamy przerwę. Wbrew pozorom, może to nawet naszą pracę przyspieszyć. Będąc zbyt zmęczonym nikt nie jest w stu procentach efektywny. Dbając o swoje stawy i odciągając wzrok od monitora nieco odpoczniemy, odprężymy nasz organizm.

Światło niebieskie

Światło niebieskie emitowane jest z ekranów nowoczesnych telefonów komórkowych, laptopów czy monitorów komputerów stacjonarnych. Negatywnie wpływa na skórę, przyspiesza jej starzenie i psuje wzrok. Na pierwszy problem powstają już nawet specjalne kremy – chociaż zwykły krem nawilżający, którego używamy codziennie, również nieco pomoże. Wzrok ochroni specjalna powłoka przeciw niebieskiemu światłu w okularach. Jeśli naprawdę bolą nas oczy przez pracę przy ekranie, warto skonsultować się z lekarzem i, w razie potrzeby, wyrobić sobie okulary. Nie chcemy przecież, by nasz wzrok pogarszał się jeszcze bardziej.

Redakcja businessandlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *