Skąd wziąć dofinansowanie na firmę?

Masz świetny pomysł na biznes, ale brakuje Ci środków na jego sfinansowanie? A może prowadzisz już działalność, ale szukasz dofinansowania na rozwój?

Rozpoczynający działalność przedsiębiorca nierzadko ma pod górkę w kwestiach finansowych. Są jednak sposoby, dzięki którym może w pewnej części sfinansować swoją firmę i móc próbować swoich sił jako przedsiębiorca.

Na rynku istnieje szereg usług i produktów sektora finansowego, dzięki którym można próbować zdobyć pieniądze na firmę. Przede wszystkim są to kredyty i pożyczki na założenie działalności gospodarczej, które oferują banki komercyjne. W zależności od kredytodawcy należy spełnić szereg kryteriów, na podstawie których otrzymuje się dofinansowanie na firmę. Kwota mniej więcej opiewa na kwotę 20 – 25 tysięcy złotych (uzależnione od banku). Minusem tego rozwiązania jest oprocentowanie i konieczność zwrotu zapożyczonych środków.

Początkujący przedsiębiorca może także spróbować uzyskać dofinansowanie na firmę z lokalnego urzędu pracy. Należy w tym przypadku zarejestrować się jako bezrobotny, a następnie złożyć wniosek o dofinansowanie na firmę. W zależności od możliwego włożenia kapitału własnego i miejscowości, urzędy pracy wypłacają nawet 31 tysięcy złotych (6 – krotność średniej krajowej). Po spełnieniu niezbędnych kryteriów i otrzymania środków na działalność głównym zadaniem przedsiębiorcy jest utrzymanie swojej firmy w ciągłym działaniu przez okres co najmniej 12 miesięcy. Dzięki temu nie będzie trzeba zwracać otrzymanej kwoty dotacji. Przedsiębiorca w międzyczasie może dodatkowo starać się uzyskać dofinansowanie na utworzenie nowych stanowisk pracy w firmie.

Dla przedsiębiorców prowadzących swoją działalność jest szereg innych sposobów, dzięki którym mogą otrzymać dofinansowanie na firmę. Przede wszystkim są to: leasingi finansowe i operacyjne (na samochody firmowe, maszyny, licencje, itd.), kredyty i pożyczki na bieżącą działalność i na inwestycje, dofinansowania ze środków unijnych (uzyskiwane przez lokalne fundusze pożyczkowe), a także fundusze Venture Capital i Private Equity oraz aniołowie biznesu.

W przypadku ostatnich propozycji należy mieć naprawdę dobry pomysł, aby inwestorzy się nim zainteresowali i chcieli go sfinansować. Należy mieć dodatkowo na uwadze to, że w przypadku uzyskania od nich kapitału, pożyczkodawcy chcą uczestniczyć w zyskach osiąganych przez firmę, dzięki ich dofinansowaniu. Często warunkiem uzyskania od nich środków na firmę jest konieczność wpisania inwestorów w struktury Zarządu firmy lub podzielenia się z nimi dużą częścią udziałów.

Przeczytaj więcej na promnice.com.pl

Redakcja businessandlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.