Umowa zlecenie a składki ZUS – co warto wiedzieć na ten temat

Pracownik może być zatrudniony na podstawie różnego rodzaju umów. Najbardziej popularna jest umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony. Równie często zdarza się też umowa zlecenie. Ten rodzaj umowy bywa często podpisywany na przykład ze studentami, ponieważ wtedy pracodawcy nie muszą odprowadzać za nich składki ZUS. Jak wygląda to w przypadku innych pracowników?

Umowa zlecenie a skladki zus

Pracodawcy tak chętnie zatrudniają studentów, ponieważ w ich przypadku nie muszą opłacać jakichkolwiek składek zusowskich. Oznacza to, że studenci nie są objęci na przykład ubezpieczeniem emerytalnym, chorobowym, wypadkowym. Co oznacza sporo oszczędności dla kogoś, kto zatrudnia studenta. Stąd też tak wiele osób uczących się na przykład w trybie wieczorowym, na co dzień pracuje w sklepach, galeriach handlowych, kawiarniach czy restauracjach. Jeżeli natomiast nie jest się studentem lub jest się studentem, ale ukończyło się 26 rok życia, na umowie o dzieło nie będzie już tak różowo. W tej sytuacji trzeba będzie być bowiem objętym obowiązkowym ubezpieczeniem, nie można się od tego wymigać. Jeszcze kilka lat temu było inaczej. Wtedy, pracując na umowę zlecenie, nie trzeba było odprowadzać składek. Teraz jest inaczej. Takie zmiany zostały wprowadzone między innymi po to, aby osoby przez wiele lat pracujący na umowę zlecenie, mogły odkładać pieniądze na emeryturę. Oczywiście sytuacja, kiedy trzeba płacić składki ZUS od umowy zlecenia, dotyczy tych pracowników, którzy nie mają innych umów. Wygląda to troszeczkę inaczej wtedy, gdy gdzieś pracuje się jeszcze na etat.

Praca na etat a umowa zlecenie

Sprawa składek na ZUS zmienia się wtedy, gdy pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę, ma pensję równą przynajmniej najniższej krajowej, a poza tym pracuje jeszcze na umowę zlecenie. W takiej sytuacji nie będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Pracownik będzie musiał jedynie odprowadzić składki na ubezpieczenie zdrowotne. W takiej sytuacji pozostaje mu zatem więcej w kieszeni, ponieważ jego pensja z umowy zlecenia nie jest obciążona składkami. Jeżeli na umowę o pracę nie ma się jednak najniższej krajowej, ponieważ pracuje się na niepełny etat, składki ZUS będą naliczane. Nie będą to jednak składki pełne, zatem znów w kieszeni pracownika pozostanie trochę więcej pieniędzy. Czy jest jakakolwiek umowa, która nie jest obciążona składkami ZUS? Tak, jest to umowa o dzieło. W tym przypadku, nawet jeżeli nie posiada się innej umowy, składki ZUS nie są naliczane. Nie trzeba ich odprowadzać.

Redakcja businessandlife.pl