Wychowanie przez pracę – najlepszy sposób na resocjalizację młodego człowieka

Praca stanowi bardzo ważny punkt w życiu każdego dorosłego człowieka. Chodzi tutaj nie tylko o to, że w ten sposób zarabia się pieniądze na codzienne wydatki. Praca to najlepszy sposób na to, aby zorganizować swój czas, osiągnąć pewną niezbędną rutynę. Kto nie ma pracy, najczęściej najzwyczajniej w świecie nie wie, co ze sobą począć. Dlatego też wychowanie przez pracę, na przykład w zakładach karnych, w ośrodkach poprawczych to tak ważny sposób resocjalizacji ludzi młodych, którzy kiedyś skręcili na złą ścieżkę.

Praca, czyli jedna z ważnych wartości w życiu człowieka

Dlaczego właśnie praca jest tak istotna? Psycholodzy nie mają tutaj wątpliwości. Chodzi między innymi o dążenie do celu, poczucie sprawczości, obserwowanie wytworu własnych rąk lub głowy w zależności od tego, w jaki sposób się pracuje. To bardzo pozytywnie działa na psychikę człowieka. Wpływa między innymi na to, że poprawia się poczucie własnej wartości, czyli myślimy o sobie lepiej. Często osoby, które z różnych powodów dopuszczają się przestępstw, schodzą na złą drogę, w młodości są zdemoralizowane, zwyczajnie nie wierzą w siebie. Mają niską samoocenę. Manifestują w swoim zachowaniu sporo agresji, ponieważ to dla nich najlepszy sposób na to, by szybko poczuć się lepiej. Praca, możliwość doświadczenia tego, że potrafi się coś wartościowego robić, za co otrzymuje się wynagrodzenie, może dodać skrzydeł i podbudować niejedną osobę. Dowodem na to jest chociażby to, że utrata pracy i długotrwałe bezrobocie bardzo negatywnie wpływają na nastrój człowieka. To jedna z najczęstszych przyczyn depresji. Oczywiście z brakiem pracy łączy się brak finansów potrzebnych do życia, co dodatkowo pogłębia trudny stan.

Wychowanie przez pracę

Praca pozwala na lepszą organizację życia. Kto nie musi wstawać wcześnie rano do pracy, bardzo często nie potrafi stworzyć takiej rutyny, która dobrze wpływałaby na jego nastrój. Życie zawodowe wymaga dobrej organizacji. Trzeba wcześnie wstawać, wychodzić z domu, dbać o siebie, kontrolować różne sfery swojego życia, ponieważ tego najczęściej wymaga pracodawca, u którego jest się zatrudnionym. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby radzenie sobie z nałogami. Dlatego też brak pracy powoduje, że tak wiele osób gubi się w swoim życiu. Wychowanie przez pracę polega zatem na tym, aby osoby, które zeszły na złą ścieżkę zachowań, mogły pokazać swoją inną stronę, doświadczyć pewnej dobrej rutyny, która kształtuje ich charakter. To jedna z bardzo ważnych wartości, którą zapewnia regularna praca.

Redakcja businessandlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.