Awans to bardzo przyjemny moment w życiu zawodowym każdego człowieka. Niemniej, by sobie na niego zasłużyć, trzeba się najpierw solidnie napracować. Żadna droga na skróty nie daje gwarancji, że się go dostanie.
Jak zostać prezesem?
Po pierwsze należy mieć odpowiednio wysokie wykształcenie. Musi być ono oczywiście podparte jakimiś dokumentami pochodzącymi z uczelni wyższych. Po drugie należy znać się nie tylko na jednej dziedzinie. Pożądane są tutaj liczne kursy zawodowe i studia podyplomowe. Prezes musi władać biegle językiem angielskim, gdyż jest on podstawą w świecie biznesu.
Prezes powinien odznaczać się elegancją i prezencją. Po pierwsze dlatego, że takie są wymogi na tym stanowisku. Po drugie, bo jest on żywą wizytówką firmy. I nie dobrze byłoby, gdyby za jego sprawą firma ucierpiałaby na tym wizerunkowo. Prezes większej firmy musi być komunikatywny, oczytany i chętny do współpracy z innymi podmiotami. Od tego bowiem zależy, sytuacja finansowa firmy- którą zarządza.
Jakie są jeszcze wymogi formalne na stanowisko prezesa?
Przede wszystkim musi mieć nieposzlakowaną opinię oraz czystą kartotekę kryminalną. Jakiekolwiek wcześniejsze zatargi z prawem definitywnie go eliminują z możliwości bycia prezesem. Prezes musi umieć także współpracować z innymi. Nie powinien wprowadzać mobbingu i zaostrzonej tyranii, bo nikomu jeszcze nie wyszło to na zdrowie.
Idealnie byłoby, gdyby prezes nikogo nie wyróżniał, ani nie faworyzował. To zbudowałoby zdrową i czytelną atmosferę w zespole pracowniczym. Prezes każdej firmy powinien uważać również na to, by nie być posądzonym o nepotyzm. Gdy tylko pojawi się nawet cień podejrzeń, że się go dopuścił, może na tym bardzo stracić w oczach podwładnych. Zwyczajnie przestaną go uważać za jakikolwiek autorytet.
Najczęstsze błędy popełniane przez prezesów dużych firm?
Przede wszystkim osoby, które przez wiele lat piastują to stanowisko, popadają w marazm i rutynę. To sprawia, że przestają widzieć swoje błędy, a całą odpowiedzialność za gorszą kondycję firmy zrzucają na barki podwładnych. Poza tym, gdy zostaje się prezesem, kuleje motywacja do uczenia się nowych rzeczy. W związku z tym taki prezes przestaje się zawodowo rozwijać, bo nie widzi już takiej potrzeby.
Zdaje się mu, że kompetencje i umiejętności, które zdobył, starczą mu do końca kariery zawodowej. Jest to wierutna bzdura. Jak widać, jest wiele praktycznych wskazówek, jak zostać prezesem. Nie ma natomiast jednej skutecznej recepty- jak się na tym stanowisku dłużej utrzymać. I na tym chyba polega największy paradoks tej zaszczytnej funkcji.