Dzięki nowoczesnym programom wspomagającym sprzedaż można nie tylko oszczędzić czas. Jakie funkcje oferują systemy POS?
Właściwie dobrane oprogramowanie sprzedaży detalicznej niesie ze sobą szereg korzyści biznesowych. Stąd na jego wdrożenie decydują się nie tylko większe sieci sprzedażowe, ale również mniejsze sklepy, które pragną efektywniej prowadzić swoją działalność. Na szczególną uwagę zasługują systemy POS, czyli point of sale – punkt handlowy, które usprawniają procesy sprzedażowe i oferują szeroką gamę dodatkowych funkcji.
System POS – co to jest?
W kontekście wyboru odpowiedniego programu sprzedażowego do sklepu bardzo często pojawia się termin POS oraz system POS. To rodzaj oprogramowania komputerowego, które przeznaczone jest do instalacji na stanowiskach kasowych. Współpracuje ono najczęściej z ekranem dotykowym i komputerem, a także urządzeniami fiskalnymi, tworząc punkt POS, czyli punkt handlowy.
Obecnie oprogramowanie POS dostarczane jest przez wiele firm, które zapewniają swoim klientom dostęp do zaawansowanych rozwiązań umożliwiających nie tylko prostsze prowadzenie transakcji, lecz też dodatkowych procesów związanych ze sprzedażą.
Zainstalowany na stanowiskach kasowych system sprzedaży POS umożliwia wtedy efektywną sprzedaż, przyjmowanie zwrotów, reklamacji, prowadzenie analiz, szybki dostęp do danych dla lepszej jakości obsługi klienta, tworzenie nowych cenników, wprowadzanie rabatów.
Funkcje systemów POS – przegląd
Systemy POS oferowane są w wielu wariantach. Najczęściej spotykane są jako program sprzedażowy do sklepu, ale warto wskazać, że dostępne są też w wariancie dedykowanym dla branży gastronomicznej, która ma swoją specyfikę działalności.
Szeroki zakres funkcjonalności powoduje, że oprogramowanie POS staje się praktycznym pomocnikiem w prowadzeniu działalności handlowej. Może być ono również elementem większego systemu lub wykorzystywać bazę danych w chmurze.
Wybrane funkcjonalności systemów POS:
- prowadzenie sprzedaży towaru wsparte o urządzenia fiskalne, wagi
- wprowadzanie towaru do bazy i historia towaru
- tworzenie cenników z przydziałem towarów do konkretnych grup
- tworzenie przecen – rabatów, wyprzedaży, promocji
- rozliczenia – kontrola stanu rozliczeń
- prezentacja aktualnego stanu kasy
- monitorowanie zysków
- generowanie raportów sprzedażowych
- przygotowywanie i wydruk etykiet na półki
- tworzenie kodów kreskowych we współpracy z drukarkami kodów
- prowadzenie inwentaryzacji
- automatyczne generowanie dokumentów
- kontrola stanu towaru
- generowanie zamówień dla sklepów
Więcej informacji dotyczących zakresu funkcjonalności systemów sprzedażowych można znaleźć bezpośrednio na ich stronach internetowych.
Oprogramowanie POS – co możesz zyskać?
Poprzez dopasowany system sprzedaży firma może działać jeszcze efektywniej, a dzięki temu prace odbywają się nie tylko szybciej i sprawniej, lecz też z mniejszą liczbą błędów.
Najważniejsze korzyści związane z wdrożeniem systemu POS:
- przyspieszenie procesów sprzedażowych
- lepsza kontrola nad asortymentem
- większy poziom zadowolenia klientów
- łatwy dostęp do kluczowych danych
- w perspektywie wzrost zysków firmy
Warto przy tym wskazać, że obecnie stosowane oprogramowanie sprzedaży detalicznej wyróżnia się także intuicyjną obsługą, wobec tego nie wymaga ono prowadzenia specjalistycznych szkoleń pracowników. Dzięki temu wprowadzenie nowych osób na stanowisko pracy jest znacznie prostsze i szybsze.
Jak wdrożyć system POS w sklepie?
Aby zacząć korzystać z systemu POS w sklepie, kluczowe jest wybranie odpowiedniego dostawcy tego typu oprogramowania, a następnie przeprowadzenie jego wdrożenia. W Warszawie od lat w tym obszarze specjalizuje się firma IT Center, która zajmuje się kompleksową obsługą IT firm. Wybór sprawdzonego dostawcy oprogramowania to pewność, że będzie ono wspierało codzienną sprzedaż i szybko zwróci się jako inwestycja.
Dzięki nowoczesnym programom sprzedażowym dedykowanym dla handlu nie tylko można łatwiej realizować transakcje na stanowisku POS. Oprócz tego zapewnia ono szereg funkcjonalności wspomagających codzienną działalność, by zyskać jeszcze więcej.