Z czego produkowane są materace sprężynowe?

Klasyczne materace sprężynowe cały czas ewoluują, czego efektem są modele kieszeniowe. Nazwa innowacyjnych wkładów bierze się od flizelinowych kieszonek, w których umiejscowione są sprężyny. Jest to udoskonalenie starszego typu materacy – kieszeń skutecznie zabezpiecza sprężyny przed ich wydostawaniem się na zewnątrz. Materace kieszeniowe dostępne są na rynku w wielu wersjach i różnią się od siebie pod względem twardości oraz rozmiaru, dzięki czemu użytkownik może wybrać idealne dla siebie podłoże. Jakie są rodzaje materacy sprężynowych i jaka jest ich konstrukcja?

Materace sprężynowe i ich podział

Budowa każdego materaca sprowadza się do dwóch podstawowych elementów – wewnętrznego, który stanowi wkład oraz zewnętrznego, czyli pokrowca. Wkład materaca odpowiedzialny jest przede wszystkim za dopasowanie się do kształtu ciała, podparcie i wygodę. Pokrowiec z kolei stanowi wierzchnią warstwę, która ma największy kontakt z ciałem użytkownika. Ponadto materace sprężynowe dzielą się na różne typy, które odróżnić można poprzez ich budowę. 

Materace kieszeniowe są innowacyjnym modelem wkładów, których budowa opiera się na sprężynach umieszczonych w oddzielnych kieszonkach. Dzięki temu mogą one pracować niezależnie od siebie, a każda ze sprężyn reaguje indywidualnie na nacisk, co pozwala na idealne dopasowanie się podłoża do ciała. Ponadto ta nowoczesna technologia zapobiega uginaniu się materaca na całej jego powierzchni. 

Sprężyny bonellowe połączone są w zwartą konstrukcję za pomocą drutu. Przez to też nacisk na jedną część wkładu będzie odczuwalna na większej jego powierzchni. Cechą charakterystyczną materaca bonellowego jest jego elastyczność powierzchniowa, co oznacza, że niewielkie obciążenie wywoła opór sprężyn. 

Właściwości sprężyn w materacach

Wybierając materac sprężynowy należy zwrócić na jeden z kluczowych czynników, a mianowicie na ilość sprężyn rozmieszczonych na 1m2 wkładu. Im większa ich ilość, tym lepsze dopasowanie punktowe materaca do każdego fragmentu ciała, co przekłada się na komfort snu. Materace sprężynowe cechują się wysoką wytrzymałością oraz trwałością, a także idealnie dopasowują się do kształtu ciała, dzięki zastosowaniu stref twardości. W trakcie snu poszczególne części ciała naciskają na podłoże z różną siłą, co powoduje także różne uginanie się sprężyn. 

Sprężyny umieszczone w specjalnych kieszeniach, zapewniają optymalną oddychalność konstrukcji materaca oraz wysoką higieniczność. Zapobiega to gromadzeniu się kurzu, roztoczy i bakterii wewnątrz wkładu. Tego rodzaju podłoża idealnie nadadzą się użytkownikom, którzy potrzebują stabilnego podparcia sylwetki w trakcie wypoczynku. Ponadto dzięki swoim właściwościom mogą być one stosowane także przez alergików. 

Redakcja businessandlife.pl